بازار داغ جراحي زيبايي توسط پزشكان غيرمتخصص

01 تیر 1395
نویسنده :  

پوست، مو و زيبايي جمله اي که اين روزها از در و ديوار کوچه و خيابانها گرفته، تا پيامکهاي روزانه گوشي تلفن همراهمان، در آگهيهاي تبليغاتي ساختمان و حتي در نايلون خريد سوپرمارکت هم ديده ميشود.

گويي از بين دانش آموختگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، نيمي متخصص پوست، مو و زيبايي و نيمي ديگر مسئول رسيدگي به ديگر نيازهاي شبکه بهداشتي و درماني کشورند!

    از سالها پيش با ابداع روشهاي نور درماني و ليزر درماني و روشهاي درمان فيزيکي در برخورد با بيماريهاي پوست و مو دانشمندان اميدوار به از بين بردن مستقيم علت يا معلول بيماريهايي بودهاند که در ظاهر بيماران تاثير داشت. با گذشت زمان و به روز شدن تکنولوژيهاي نوين در اين عرصه امروز شاهد نمود روشهاي جديدي هستيم که بيشتر حول محور افزايش بهبود ظاهر بيماران است و اين روشها به مباحث تخصصي بيماريهاي پوست و مو نيز وارد شده است. علاوه بر آن در عصر حاضر روشهايي ابداع شده است که صرفاً در بحث زيبايي cosmetic براساس پايههاي علمي آناتومي، فيزيولوژي و فيزيوپاتولوژي پوست کاربرد دارند، به طوري که در اين روشها شرط اصلي اجراي درست روش زيبايي در گرو داشتن دانش پايهاي و درست در علم زيبايي است.
    به هر ترتيب متاسفانه امروز در کشور ما موضوع زيبايي پوست و مو به بازار سودجوياني تبديل شده است که نه تنها آثار اين بازار را ميتوان در شبکه هاي ماهوارهاي دنبال کرد بلکه بعضاً آرايشگاهها و باشگاههاي بدنسازي نيز به عنوان متخصصان اين حوزه به ارائه راهکار ميپردازند. گذشته از ضررهاي مالي کلاني که از سوي اين دلالان به اقشار مختلف مردم وارد ميشود، آثار سوء و مخرب اين تبليغات گاهي اوقات ميتواند مخاطرات جدي در سلامتي و حتي در مواردي از دست دادن جان مراجعه کنندگان به اين بنگاههاي عرضه لوازم و خدمات بهداشتي و زيبايي به بار آورد.
    مدتي است شاهد آثار مخرب اين آگاهي نداشتن و متعاقب آن تهور کاذب انجام روشهاي زيبايي توسط همکاران غيرمتخصص پوست و مو و جراح پلاستيک و حتي غير پزشکان هستيم که در بسياري از موارد بيماران را دچار عوارض غيرقابل برگشت و ناتوانکننده کرده است. نقش اين تبليغات گمراهکننده که هر دم از زمين و آسمان به سوي مردم هجوم ميآورد بسيار بارز بوده و متاسفانه در اين بين بخشي از رسانه هاي جمعي و نشريات نيز سهواً و به دليل نداشتن آگاهي لازم با نشر و تبليغ اين موارد راه را براي گمراهي مردم هموار ميکنند. خوشبختانه به تازگي در انجمنهاي تخصصي پوست و مو فعاليتهايي براي ايجاد سامانهاي جهت راهنمايي کامل جامعه در شناسايي متخصصين واقعي اين رشته و کاهش سردرگمي مردم آغاز شده است. همچنين با همکاري وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکي پيگيريهاي لازم براي جمعآوري و برخورد با اين بساط که نفع مالي خود را بر سلامتي و آرامش رواني مردم ارجح ميدانند آغاز شده است.
    در شرايطي که حضور پزشکان در بخشهاي مختلف نظام و برنامه فراگير سلامت جامعه کليدي و حياتي است، متاسفانه بخش بسيار قليلي از اين همکاران تحت تاثير بوقهاي تبليغاتي و در پارهاي اوقات متاثر از شرکتهايي که به دنبال خريدار و مصرفکننده تجهيزات و مواد اوليه غيراستاندارد و بيکيفيت هستند سلامت مردم جامعه را به چالش جدي ميکشانند، لذا اگر اين بخش از همکاران علاقه جدي و تصميم قطعي براي ورود به رشته تخصصي پوست و مو دارند راه درست ورود به تحصيلات تخصصي دانشگاهي و آکادميک در اين رشته است. نه اينکه با اکتفا به خريد تجهيزات و تبليغات نادرست خداي ناکرده دست به تحميل عوارض غير قابل جبران و جدي به مردمي که به عناوين مختلف به پزشک اعتماد کردهاند، بزنيم.

 

نویسنده : دکتر مجتبی قمری ( متخصص پوست مو و زیبایی)

دکتر مجتبی قمری

کلینیک پوست، مو و زیبایی رویال کاج

26765903 - 26765910

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - تهران - سعادت آباد - برج کاج - طبقه دوم - واحد B - کلینیک رویال کاج
  • 02126765903
  • 02126765910
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.

آخرین کارها

بالا