روش های معروف و کاربردی برای زیبایی و لیفت پوست کدامند؟

10 خرداد 1395
نویسنده :  

 با پیشرفت علم پزشکی امروزه روش های درمانی مختلف و متفاوتی برای رفع چین و چروک، افتادگی پوست و از بین بردن چربی های اضافی توسط پزشکان ارائه می شود.

به طور کلی دو روش جراحی و بدون جراحی برای رفع چین و چروک، افتادگی پوست و از بین بردن چربی اضافی وجود دارد در روش جراحی بخاطر دشواری عمل و دوران نقاهت بعد از آن و همچنین عوارض بعد از عمل این روش زیاد مورد توجه نیست. و تنها از روش جراحی در موارد خاص بهره گرفته می شود. در روش های بدون جراحی، انواع روش ها به همراه دستگاه های مختلف برای درمان و بهبود افتادگی ها و چربی های اضافی نقاط حساس بدن مثل صورت و گردن وجود دارد. حال با وجود تبلیغات گسترده ای که برای هر کدام از روش ها وجود دارد سوالی که مطرح است این است که از بین روش های بدون جراحی برای لیفت پوست کدام تاثیر کاملاً خوب و ماندگارتری دارد؟! کدام روش به جوان سازی بهتر پوست کمک خواهد کرد؟

برای رسیدن به پاسخ صحیح سوال فوق بهتر است نظر متخصصان را در این باره بدانید تا علاوه بر اینکه  با روش ها و تکنولوژی های نوین تر و موثرتر و با عوارض کمتر آشنا شوید بهترین روش ها را برای این عمل را بشناسید تا اگر به دنبال جوان سازی پوست هستید بهترین روش مناسب پوست خود را بیابید.

سوال بعدی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد این است که نظر متخصصان در این زمینه چیست؟ با توجه به اینکه تعداد روش های زیادی در این زمینه وجود دارد که پاسخ بهتری را داشته باشیم.

در اینجا ما دو روش جدید و پیشرفته حال حاضر را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1) هایفو  2) تکنولوژی آر. اف (RF)

 

1-هایفو چیست؟

همانطور که بالا ذکر شد امروزه دیگر از روش های دشوار و دارای عوارض جانبی، زیاد بهره گرفته نمی شود و شما با یک جست و جوی ساده در فضای اینترنت با تعداد زیادی روش های بدون جراحی با هزینه های متفاوت برخورد خواهید کرد یکی از این روش ها که شاید زیاد آن را ببینید و به میزان زیادی مشهور شده است روش هایفو است. در تکنولوژی جدید  هایفو، امکان لیفت صورت و جوان سازی پوست (خط خنده، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی گردن) فراهم شده است.

«HIFU» یا «high intensity focused ultrasound»، انرژی امواج اولتراسوند (مافوق صوت) متمرکز با شدت بالاست که به عنوان روشی برای نابود کردن و سوزاندن سلول های سرطانی استفاده می شد؛ که بعداً با مداخله در روش و شدت اولتراسوند به عنوان یک روش زیبایی مطرح شد و با توجه با جوابدهی مناسب در امر جوان سازی طرفداران خاص خود را دارد.

با این تکنولوژی مدرن می توان به طور کاملاً دقیق و محاسبه شده انرژی امواج اولتراسوند (دقیقاً به مانند دستگاه سونوگرافی معولی) را در عمق دلخواهی از پوست متمرکز شود و سلول های چربی را در نقاط مختلف با دماهای مختلف تا دمای ۸۰ درجه سانتی گراد گرم کرده و سوزانند. بدون اینکه هیچ آسیبی به سطح پوست وارد شود. بنابراین کاملاً ایمن و بی ضرر می باشد. برخلاف لیزر هر نوع پوستی می تواند از روش هایفو بهره ببرد.

با سوزانده شدن سلول های چربی، در نواحی زیر پوست فساد الیاف که تحت تاثیر اشعه قرار گرفته اند، تشکیل می دهد.

فیبروزها تشکیل شده حاصل از سوازنده شدن چربی ها باعث می شوند که لایه های بالایی به سمت بالا کشیده شود که این عمل کشیدگی پوست و کم شدن حجم لایه چربی می شوند. و در نهایت اثری را روی پوست و کم شدن حجم لایه چربی می شوند. هایفو چون هیچ نوع اشعه ای ندارد با یک جلسه کوتاه مدت قابل انجام خواهد بود و بطور رضایت بخشی باعث لیفت شدن پوست و صورت آن هم با نتیجه ای ماندگار می شود.

برای اطمینان از اینکه آیا عمل لیفت و رفع چین و چروک پوست به شکل مناسبی صورت پذیرفته است ابتدا با پزشک متخصص مشاوره کرده و با دستگاه های استاندارد آن آشنا شد.

از عوارض مختصری که در بعضی از موارد رخ خواهد داد این است که پوست به مدت چند ساعت یا چند روز متورم شود. که سریعاً مرتفع خواهند شد.

آیا هایفو قابلیت استفاده برای تمامی نواحی پوست را دارد یا خیر؟

هایفو برای درمان چین و چروک صورت، خط خنده، ابرو، چروک پیشانی، غبغب و شلی گردن بسیار مناسب است همچنین می توان چاقی های موضعی صورت را با این روش برطرف نمود. در موارد کمتری نیز برای از بین بردن چربی های شکم، پهلوها و ران ها مورد استفاده قرار می گیرد. که هم باعث حذف چربی های اضافی و کشیدگی پوست در آن نواحی می شود.

چون این روش به عنوان یک روش مناسب به طور وسیعی از چندین سال پیش برای لیفت پوست نواحی مختلف در حال اجراست به گونه ای در جوابدهی تضمین شده است.

 

2- لاغری موضعی با امواج رادیویی!

لاغری موضعی با تکنولوژی RF به عنوان یکی از روش های بدون جراحی برای لاغری استفاده می شود که ضرر و عارضه ای را برای بیمار به دنبال ندارد. در تکنولوژی آر. اف «RF»، از امواج رادیوفرکانسی با میزان و عمق قابل تنظیم، استفاده می شود در واقع دستگاه با تکنولوژی RF، شامل یک نوسان ساز امواج الکترونیکی در محدوده فرکانس رادیوئی است. این روش مانند روش هایفو برای فرم دهی اندام و همچنین لیفت و جوان سازی پوست کاربرد فراوانی دارد. این روش با ایجاد میدان مغناطیسی، حرارت در زیر پوست ایجاد می کند.

دستگاه RF امواج راديويي را با فركانس بالا توليد و از طریق سر دستگاه که با پوست در تماس است را از بافت هاي بدن عبور می‎دهد. این امر باعث توليد حرارت عمقي به ميزان 38 الي 44 درجه سانتيگراد در چربی های اضافه بدن می‎شود.  که این عمل باعث جمع شدگی و کاهش قطر چربی ها در نواحی قابل استفاده  از قبیل شکم، پهلو، ران، بازو، سینه و غبغب می‎شود.

این تکنیک به سه نوع تک قطبی، دوقطبی و آر. اف جراحی تقسیم می شود که ما در اینجا به بررسی دو نوع دو قطبی و تک قطبی که در زمره بدون جراحی است که هر کدام برای کاربرد خاصی منظور می گردد، می پردازیم. دستگاه RF دو قطبی برمبنای قانون اهم کار می کند. این دستگاه با ایجاد مقاومت بین امواج و بافت ها باعث ایجاد گرما می شود و چربی ها را می سوزاند به دلیل عمق نفوذ محدود این امواج که در حد 3 میلیمتر است به سطح پوست آسیبی وارد نمی شود.

از RF تک قطبی معمولاً به دلیل ایجاد امواج با شدت کمتر برای زیبایی صورت، لیفتینگ و لاغری های در نواحی حساس بدن استفاده می شود آر. اف تک قطبی دارای ضریب اطمینان بالاتری است و  دارای عوارض جانبی خاصی نیست.

روش RF نسبتا راحت و ساده است که انجام آن نیاز به شرایط سنی و جنسی خاصی ندارد. اما استفاده از این دستگاه برای خانم ها در زمان بارداری، افرادی که دارای قطعات فلزی مانند ایمپلنت‌های فلزی هستند وسابقه بیماری با عفونت‌های پوستی دارند، توصیه نمی شود امروزه از روش آر. اف استقبال زیادی شده به صورتی که در بسیاری از کلینیک های زیبایی و لاغری، از جمله خدمات پایه برای زیبایی و  لیفت پوست است.

 

آر. اف به درد کدام نواحی بدن می خورد؟

این روش به خاطر استفاده در نواحی حساس بدن مانند صورت و گردن اگر با دستگاه استاندارد انجام نشود ممکن است دارای عوارض بدی باشد اگر از دستگاه با تنظیمات استاندارد استفاده شود حتی نیاز به حضور پزشک در فرایند جوان سازی کم رنگ می شود. برای هر فرد جوابدهی این روش می تواند متفاوت باشد و تعداد جلسات درمان با توجه به پوست شما و مشاوره پزشک مشخص خواهد شد.

سلولیت زدایی با آر. اف ممکن است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد آر. اف در دو دسته قابل کاربرد است :

درمان سلولیت و لاغری موضعی ( ناحیه هایی مانند : شکم ، پهلو ، ران ، بازو ، سینه ، غبغب و ...

جوانسازی ( کلاژن سازی ، از بین بردن چین و چروک های سطحی مانند خط خنده و ... ، پف چشم ، سیاهی زیر چشم و ...

البته این روش در رفع چاقی های موضعی بزرگ و حجیم شکم و پهلوها و ران ها ، کاربرد کمتری داشته و در ترکیب با روش های دیگر غیرجراحی  صورت بپذیرد در این صورت می تواند پاسخ بهتری دریافت کرد. البته  اگر به عمل لیپوساکشن انجام شده باشد و قرینه دو طرف بدن به هم خورده باشد، می توانید  این روش می تواند برای ترمیم و مکمل لیپوساکشن برای رفع این معضل مورد استفاده قرار بگیرد.

آر. اف را می توان ساده ترین و با درصد اطمینان بالا در عدم عوارض جانبی بین تمام روش های بدون جراحی برای زیبایی و لیفت پوست نام برد. همانطور که در بالا اشاره شد اگر این عمل توسط دستگاه استاندارد و با مشاوره پزشک انجام شود می تواند بهترین پاسخ را برای لیفت صورت و گردن به همراه داشته باشد.

 

نویسنده : دکتر مجتبی قمری (متخصص پوست، مو و زیبایی)

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - تهران - سعادت آباد - برج کاج - طبقه دوم - واحد B - کلینیک رویال کاج
  • 02126765903
  • 02126765910
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.

آخرین کارها

بالا