خدمات مو

هر آنچه درباره کاشت مو باید بدانید را در این مطلب بخوانید

کاشت مو به روش های

FUT و FIT ترکیبی و FIT اتوماتیک

مزوتراپی جهت تحریک و تقویت رشد مو ها

PRP جهت تحریک و تقویت رشد مو ها

تزریق داخل ضایعه جهت درمان ریزش موی سكه

درمان HRT و اختلالات هورمونی

 

همه چیز درباره کاشت مو

وقتی فردی دچار طاسی و یا کم مویی باشد می تواند از یکی از روش های کاشت مو استفاده کند.  کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی می باشد و برای دریافت بهترین نتیجه کاشت مو می بایست توسط پزشک متخصص انجام شود. کاشت مو به روش های سه گانه Fit، Fut و یا روش ترکیبی استفاده می شود که هریک ویژگی های خود را دارد و پزشک پیش از عمل کاشت مو نسبت به وضعیت موی بیمار بهترین روش را انتخاب می نماید.

کاشت مو یا پیوند موی زنده جابجا کردن موهای موجود فرد می باشد و اضافه کردن مو به سر فرد نیست در حقیقت در کاشت مو ما موهای پشت سر فرد را که به آن بانک مو می گوئیم برمیداریم و آنها را آماده می کنیم و در جلوی سر و مناطق طاسی کاشت انجام می دهیم . در این پروسه انتقال بانک موی مراجعه کننده بسیار مهم می باشد . تکنیک متخصص جراح کاشت مو نیز بسیار مهم می باشد تا بیشترین مقدار مو برداشته و کاشته شود و موها در بهترین جای طاسی کاشته شود و بهترین نما و بیشترین تراکم ایجاد شود .

 

روش های کاشت مو

 روش کاشت موی طبیعی(FIT):

یکی از جدیدترین روش های کاشت مو است که بدون نیاز به جراحی، برش و بخیه انجام می شود که باعث می شود بیمار سریعتر بهبود پیدا کند و درد کمتری را احساس کند با این حال این روش برای برخی بیماران نباید انجام شود.

در روش fit موها به صورت دانه دانه برداشته و کاشته می شوند و جراحی یا بخیه زدن نداریم روش اف آی تی برای متخصص کاشت مو و بیمار کاشت مو روش آسانتری می باشد اما نسبت به روش اصلی fut اندکی ضعیف تر می باشد .اما اگر در بیمار مناسب استفاده شود بسیار مناسب می باشد .

 

روش کاشت موی  طبیعی  FUT:

روش اصلی، قدیمی و متداول تر کاشت مو می باشد. در روش کاشت موی FUT قسمتی از پوست و مو به عرض تقریبی ۱٫۵ سانتی متر و طول تقریبی ۲۵ سانتیمتر  از پشت سر متقاضی کاشت مو با روش جراحی برداشته می شود منطقه برداشت بخیه می شود و سپس قطعه پوست برداشته شده زیر میکروسکوپ های مخصوص کاشت مو به قطعاتی کوچکی به نام گرافت تقسیم شده  ( گرافتها شامل یک تا چهار تار مو هستند ) و آنگاه این گرافت ها در ناحیه مورد نیاز کاشت بیمار، کاشته می شود .

روش اف یو تی روش اصلی برداشت و کاشت مو می باشد تقریبا در همه مراجعین قابل انجام می باشد نسبت به روش اف آی تی اندکی سخت تر می باشد هم برای جراح کاشت مو و هم برای بیمار کاشت مو .اما نتیجه آن بهتر از fit می باشد . روش اف یو تی جراحی تخصصی کاشت مو می باشد.

 

روش کاشت موی ترکیبی:

همانطور که می توانید از اسم آن حدس بزنید ترکیبی از دو روش کاشت موی رایج FIT و FUT می باشد.

در افرادی که طاسی وسیع دارند اگر بانک مو اجازه دهد یعنی حداقل بلندی موی پرتراکم پشت سر ۵ سانتیمتر باشد که بتوان دو عمل را در یک جلسه انجام داد ما هر دو روش fut و fit را در یک روز انجام می دهیم و مقدار زیادی مو با هر دو روش برداشت می کنیم و بیشتر وسعت طاسی را پوشش می دهیم .

 

نتایج و روند رشد مو :

از مقایسه روش های کاشت مو به این نتیجه می رسیم که در صورتی که از دستورالعمل های پس از عمل به دقت پیروی کنید، کاشت مو پس از چند روز به سختی قابل تشخیص است و پس از هفت تا ده روز اول تقریبا غیرقابل تشخیص است. در زمان جراحی کاشت مو به بیمارن دارویی برای ورم داده می شود، اما بعضی از افراد پس از عمل ورمی را در پیشانی احساس می کنند که تا دور چشم و برآمدگی بینی امتداد پیدا می کند. در صورت بروز ورم، در اکثر مواقع تا پایان هفته اول، تورم از بین می رود.

مویی که به تازگی کاشته شده است در حدود 10 هفته رشد می کند. این مو را می توان پس از شش ماه شانه کرد و در اغلب موارد، در عرض یک سال به طور کامل رشد پیدا می کند. در چند ماه اول پس از جراحی مو، قبل از اینکه موی جدید شروع به رشد کند، ممکن است موی اصلی شما کمی دچار ریزش می شود و ناحیه ای که تحت درمان کاشت مو قرار گرفته موقتا کم پشت به نظر می رسد. این اتفاق گذرا است و وقتی موی جدید شروع به رشد کرد، اصلاح می شود و نباید موجب نگرانی فرد شود.

 

روش های کاشت ریش و سبیل:

درمان اصلی کم مویی صورت کاشت موی طبیعی است. کاشت مو در صورت با روش های FUT و FITانجام می شود. مراحل برداشت و کاشت مو در صورت شبیه کاشت موی سر است البته کاشت ریش به دقت و حوصله بیشتری نیاز دارد و حتی بیشتر از کاشت موی سر طول می کشد. غالبا از موهای پشت سر برای برداشت استفاده می شود. در روش FUT نوار باریکی از پوست پشت سر برداشته می شود و پس از استخراج گرافت ها، فولیکول های مو یک به یک در پوست صورت کاشته می شود. در روشFIT از همان ابتدا با وسیله ظریفی بنام پانچ موها تک تک از پشت سر خارج می شود و تک تک کاشته می شود. کاشت ریش و سبیل با کمک بیحسی موضعی انجام می شود و معمولا 4-6 ساعت طول می کشد.

در کاشت ریش و سبیل گرافت های یک تار مویی (یا دوتار مویی ظریف ) در پوست صورت کاشته می شود و از گرافت های 3 یا 4 تارمویی استفاده نمی شود تا نتیجه عمل طبیعی شود. معمولا بیمارانی که صورت شان کاملا بدون مو است 3000 گرافت لازم دارند تا پوشش طبیعی مناسبی در کل صورت ایجاد شود. این تعداد مو طی 3 جلسه کاشته می شود. مثلا در جلسه اول سبیل و چانه کاشته می شود( ریش پروفسوری )، در مرحله دوم خط ریش در دو طرف صورت اضافه می شود و در مرحله سوم نواحی خالی در دو طرف صورت پر می شود.

لازم به یادآوری است که موهای کاشته شده پس از 2-3هفته به طور موقت می ریزد و رشد مجدد موها از ماه سوم شروع می شود و به تدریج ظرف 9 ماه کامل می شود.

از آنجا که ضخامت موهای کاشته شده در صورت و زاویه رویش آنها صد درصد با موهای طبیعی مطابقت نمی کند بهتر است موهای صورت کوتاه نگه داشته شوند. تجربه نشان می دهد که اغلب بیماران تنها با پدیدار شدن نقاط سیاه در صورت که همان موهای ریش و سبیل هستند و باعث زبری پوست می شوند احساس رضایت می کنند و به دنبال تراکم یا پرپشتی خیلی زیاد نیستند.

کاشت ریش و سبیل عارضه خاصی ندارد. ممکن است چند هفته جوش صورت ایجاد شود که با آنتی بیوتیک بهبود می یابد.

نکته بسیار مهم آن است که کاشت ریش و سبیل فقط و فقط توسط متخصص پوست و مو با سابقه کاری زیاد انجام شود. چون ناحیه صورت در دید مستقیم قرار دارد و کیفیت عمل بسیار مهم است .

 

توصیه های کلیدی برای متقاضیان کاشت مو :

1- قبل از ورود به هر مرکزی ( مطب، کلینیک یا بیمارستان) به تابلوی پزشک بر روی نمای ساختمان دقت کنید. خبره ترین پزشکان برای کاشت مو متخصصین پوست و مو با سابقه چندین ساله در زمینه کاشت مو هستند. متخصصین پوست و مو در طول 4 سال دوره تخصص (در بیمارستان های پوست دانشگاهی ) شناخت کامل از بافت پوست سر و فولیکول های مو پیدا می کنند. صبر و حوصله و دقت زیاد در انجام کارهای ظریف مانند عمل کاشت مو ویژگی شخصیتی منحصر به فرد متخصصین پوست و مو است. افرادی که ادعا می کنند متخصص کاشت مو از اروپا یا کانادا هستند در خوشبینانه ترین حالت فقط چند روز در یک کنگره خارجی طرز کار متخصصان پوست و مو بر روی بیماران را مشاهده کرده اند و گواهینامه شرکت در ورک شاپ را گرفته اند و حالا بر سر مردم آزمون و خطا می کنند تا کسب تجربه کنند. تخصصی به نام کاشت مو در ایران و دنیا وجود ندارد.

2- در جلسه مشاوره به توضیحات پزشک خود در مورد روش عمل و نتیجه مورد نظر دقت کنید. نگرانی و دلشوره در باره کاری که قرار است چهره تان را متحول کند کاملا برای پزشکان قابل درک است، بنابراین سعی کنید موارد نگران کننده خود را با پزشک خود درمیان بگذارید. چند نمونه عکس ببینید و در نهایت توکل به خدا کرده و به پزشک متخصص پوست اعتماد کنید.

3- کاشت مو یک عمل بزرگ و طولانی است. بخش های تخصصی کاشت مو ( برداشتن نوار پوستی از پشت سر، طراحی خط رویش موی طبیعی ، تعیین تعداد مو های کاشته شده و میزان پرپشتی موها ، تعیین زاویه و جهت رویش موها ) توسط پزشک متخصص انجام می شود و در بخش های غیر تخصصی نیز از تکنسین های کارآزموده و مطمئن زیر نظر پزشک استفاده می شود.

 4- در طاسی های کوچک تراکم موهای کاشته شده در حد طبیعی است ولی در طاسی های وسیع پرپشتی موها پس از کاشت مو 25 تا 50 درصد موهای طبیعی است که البته تجربه نشان می دهد بیماران از پرشدن کل سر با این میزان تراکم بسیار راضی و خوشحال می شوند زیرا چهره افراد واقعا تغییر می کند.

5- توصیه من به عنوان متخصص پوست و مو این است که متقاضیان کاشت مو به مراکزی مراجعه کنند که هر دو روش کاشت مو را انجام می دهند. به این ترتیب اگر در آزمون اولیه مشخص شود که بیمار کاندید مناسبی برای FIT است ادامه دادن عمل اشکالی ندارد ولی اگرمشخص شود بیمار کاندید مناسبی برای FIT نیست ادامه دادن عمل تنها فولیکول های ارزشمند را تخریب می کند. در این موارد می توان از روش جراحی FUT یا ترکیبی از دو روش استفاده کرد .

6 - برای اینکه چهره فرد بعد از کاشت مو غیرطبیعی نشود و یا اخم آلود به نظر نرسد لازم است خط رویش مو از میزان مشخصی پایین تر آورده نشود. با توجه به اهمیت خط مو در زیبایی چهره دكتر قمري دقت ویژه ای در طراحی خط مو می کند. بیماران در این مورد از تجربه پزشک استفاده کنند و هم فکری کنند و اصرار به پایین آوردن زیاده از حد خط رویش مو نداشته باشند. نکته مهم دیگر کاشت مو در ناحیه شقیقه هاست. تجربه نشان می دهد که کاشت مو در ناحیه شقیقه ها نمای غیر طبیعی یا عروسکی ایجاد می کند و همه متوجه کاشته شدن موها می شوند. این موضوع به خاطر زاویه یا خواب موها در این ناحیه است.

7-  نتیجه عمل کاشت مو در افراد مختلف یکسان نیست. نکته کلیدی میزان بانک موی افراد است. مثلا در روش FUT افرادی که انعطاف پذیری پوست شان زیاد است می توان نواری به عرض 1.5 تا 2 سانتی متر از پشت سر برداشت درحالی که اگر پوست سرسفت باشد عرض نوار حداکثر 1 سانتی متر خواهد بود.

8- کاشت مو محدودیت سنی نداشته و در سن بالا و با موهای سفید نیز قابل انجام است. افراد 30 تا50 ساله بهترین کاندید کاشت مو هستند ولی افراد مسن سالم هم کاندید مناسبی برای کاشت مو هستند زیرا موهای سفید کاشته شده بسیار طبیعی دیده شده و کسی متوجه کاشت موی افراد مسن نمی شود. ضمنا این گروه می توانند موهای کاشته شده را نیز مانند موهای طبیعی رنگ کنند.

9- کاشت مو مختص آقایان نیست و برای خانم ها نیز انجام می شود مثلا خانم هایی که موهای خود را سفت می بندند و دچار طاسی سر می شوند یا خانم هایی که به طور مادرزادی پیشانی خیلی بلندی دارند می توانند با کاشت مو این مشکل را برطرف کنند .

10- کاشت موی طبیعی عمل بزرگ و طولانی است. لازم است هزار نکته باریک تر از مو توسط پزشک متخصص دلسوز و دستیاران کارآزموده و متعد رعایت شود تا نتیجه کار زیبا و طبیعی باشد.

11- با توجه به این که نتیجه نهایی کاشت مو پس از یک بازه زمانی نسبتا طولانی (معمولا 9 ماه تا 1 سال ) مشخص می شود، قطعا افراد در این دوره به حمایت روحی روانی پزشک خود نیاز دارند و بهتر است چند بار بعد از عمل ویزیت شوند (معمولا 3 ماه و 9 ماه بعد از عمل). البته ویزیت های بعد از عمل برای چک آپ و کنترل انجام می شود و رایگان است. پیگیری منظم بیماران تا حصول نتیجه مطلوب بهترین گارانتی برای خدمات پزشکی ارائه شده در یک مرکز شناخته شده و معتبر است. تشکیل پرونده پزشکی شامل درج تاریخ عمل، مشخصات فرد، هزینه پرداخت شده، عکس های نواحی طاس و ثبت تعداد گرفت های کاشته شده نیز بسیار دلگرم کننده و لازم و ضروری است.

12- Platelet Rich Plasma ) PRP ) پلاسمایی است که از خون خود فرد تهیه می شود ولی غلظت پلاکت های آن 4-8 برابر بیشتر از خون است. مثلا اگر غلظت پلاکت های فردی 200.000 عدد در هر میکرولیتر باشد غلظت پلاکت ها در PRP آن فرد 1000.000 در هر میکرولیتر خواهد بود. تجربه و نتایج مقالات علمی صاحب نظران در عرصه بین المللی نشان می دهد که PRP درجلوگیری از ریزش مو یا تقویت موهای کاشته شده تاثیری ندارد.

13- به ندرت از نواحی پرموی بدن مانند جلوی سینه یا ریش یا کمر یا ساق پا با تکنیک FIT مو برداشته و در ناحیه طاسی سر کاشته می شود. چون خصوصیات موهای بدن از قبیل ضخامت مو ها و میزان رشد آنها متفاوت از موهای سر است، نتایج این پیوند از نظر زیبائی چندان رضایت بخش نیست و اغلب متخصصین پوست و مو تمایلی به انجام آن ندارند.

14- تحقیقات بر روی سلول های بنیادی Stem cells و سلول درمانی یا کشت مو همچنان ادامه دارد ولی هنوز به نتیجه عملی در انسان نرسیده است. این امید وجود دارد که در آینده با شناسایی ژن های مسول طاسی قبل ازسن بلوغ و حذف یا اصلاح آنها با ژن درمانی مشکل طاسی به طور کامل برطرف شود . در این صورت اصلا نیازی به کاشت مو نخواهد بود.

 

سوالات رایج :

از جمله سوالات رایج کاشت مو می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • آیا زنان نیز می توانند عمل کاشت مو انجام دهند؟
 • خانم ها نیز مانند مردان می توانند برای پرپشت شدن مو ، عمل کاشت موی طبیعی و زنده را انجام دهند. آنها اغلب در بالای جمجمه خود دچار کم پشتی مو می شوند. با کاشت مو، این ناحیه پرپشت تر می شود.

 

 • قبل از جراحی چه اقداماتی را باید انجام دهم؟
 • ما به شما توصیه می کنیم که شب قبل از عمل به خوبی استراحت کنید، مصرف دخانیات را محدود کنید و صبحانه سالمی بخورید. از شما درخواست می شود تا چند روز قبل از عمل آسپرین مصرف نکنید. دستورالعمل های دیگر را پزشک یا کادر پزشکی براساس سابقه پزشکی شخصی شما، برایتان تعیین می کنند.

 

 • میزان ماندگاری موی کاشته شده چقدر است؟
 • برای اغلب بیماران، موی کاشته شده در عمل برای همیشه ماندگار خواهد بود. در بعضی از موارد، درصد کمی از موی کاشته شده با افزایش سن بیمار دچار ریزش می شود.

 

 • آیا جراحی کاشت مو دردناک است؟
 • به بیماران بیحسی موضعی و داروهای دیگر عرضه می شود تا میزان درد یا ناراحتی که در طول یا پس از جراحی تجربه می کنید به صفر برسد. در صورت نیاز، برای بیماران داروهایی را تجویز می کنیم. اما بسیاری از بیماران پس از عمل کاشت مو به هیچ دارویی نیازنخواهند داشت.

 

 • برای پوشاندن حدود 6 سانتیمتر مربع (یک اینچ مربع) به چه میزان گرافت مویی نیاز است؟
 • بدون مشاوره شخصی جواب دادن به این سوال بسیار دشوار است، زیرا تعداد گرافت های مورد نیاز در نهایت به بافت و کیفیت موی شما بستگی دارد. برای مثال، موی زبرتر و تیره تر گرافت های کمتری را نسبت به موهای صاف و روشن تر نیاز دارد. این مساله همچنین به میزان طاسی و تراکم مدنظر برای موی شما بستگی دارد.

 

 • در یک جلسه چه تعداد گرافت کاشته می شود؟
 • این میزان به ناحیه ای که باید پوشش داده شود بستگی دارد. تعداد گرفات کاشته شده در صورتی که کیفیت فرق سر مطلوب باشد، می تواند تا 4000 گرافت باشد، به عبارت دیگر بیش از 6000 مو در یک جلسه.

 

 • تعداد جلسات کاشت موی مورد نیاز؟
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای کاشت مو به اهداف مورد نظر فرد و میزان ریزش مو مردان و ریزش مو در زنان بستگی دارد. اما با توجه به تجربه ای که داریم، اغلب بیماران حداقل به دو جلسه نیاز خواهند داشت.

 

 • آیا پس از کاشت مو جای زخم باقی می ماند؟
 • در موارد کاشت مو با روش FIT پس از انجام عمل هیچ جای زخمی باقی نمی ماند. در موارد کاشت مو با روش FUT، با توجه به مهارت پزشکان با تجربه این کلینیک، نواحی بهبود در محل موهای کاشته شده عموما به قدری کوچک هستند که در عمل غیرقابل تشخیص می باشند. جای زخم ناحیه اهدا کننده نیز با موی موجود شما پوشانده می شود.

 

 • چه مدت زمانی طول می کشد تا نتایج قابل مشاهده باشد؟
 • فولیکول های مو عموما پس از کاشت مو وارد یک مرحله استراحت می شود و پس از حدود سه تا چهار ماه شروع به تولید موی جدید می کنند. شما می توانید در عرض نه تا دوازده ماه اول تفاوت حاصل شده را مشاهده کنید.

 

 • آیا موهای کاشته شده شکننده تر هستند؟
 • خیر، این موها بسیار قوی هستند و رشدی دائمی دارند. ساختار این موها شبیه ساختار موی فرق سر است. شما می توانید اقداماتی مثل کوتاه کردن مو، شانه زدن و رنگ کردن آن را به صورت نرمال انجام دهید.

 

 • آیا احتمال ریزش موی کاشته شده وجود دارد؟
 • خیر- موی کاشته شده از نواحی غیر حساس به هورمون مردانه برداشته میشود ، بنابراین تحت اثر هورمون تا آخر عمر ریزش نخواهد داشت.

 

 • آیا محل برداشت مو در روش FIT به صورت اسکار(جای زخم) به جا می ماند؟
 • خیر- با سوزن های بسیار ظریفی که در این کلینیک کاشت مو با آن ها صورت میگیرد بعد از گذشت دو هفته شکل ظاهری پوست سر کاملا به حالت طبیعی خود باز میگردد.

 

 • آیا بعد از عمل نیاز به استراحت وجود دارد و کی می توان به سر کار برگشت؟
 • بعد از عمل نیار به استراحت وجود ندارد و فردای روز کاشت مراجعین قادرند به سرکار بروند و زندگی روزمره خود را از سر گیرند.درصورت تمایل فرد میتواند فردای روز کاشت از کلاه استفاده کند.

 

 • آیا بیمار در حین عمل کاشت موی FIT یا بعد از آن درد دارد؟
 • خیر – کاشت موی FIT با بی حسی موضعی کاملاً بدون درد می باشد و بلافاصله بعد از عمل بیمار قادر است کارهای روزمره خود را انجام دهد و حتی به قرص های مسکن نیز نیاز ندارد.

 

 • آیا موهای کاشته شده بعد از رشد از لحاظ شکل ظاهری متفائت با بقیه موها(حالت عروسکی) می باشد؟
 • خیر – به دلیل استفاده از ابزار و تکنیک منحصر به فرد در این کلینیک موهای کاشته شده کاملا تک تک و شبیه سایر موها رشد کرده و قابل اصلاح نیز می باشند.

 

 • آیا بعد از عمل کاشت مو پانسمان الزامی است؟
 • پانسمان سر فقط در روز عمل کاشت مو انجام شده و از فردای عمل خود فرد پانسمان را برداشته و قادر است حمام کند.

 

 • آیا پس از عمل کاشت مو نیاز به استفاده از دارو و قطره وجود دارد؟
 • موی کاشته شده توسط این کلینیک نیاز به هیچ گونه درمان دارویی نخواهد داشت اما در صورت تمایل ، خود فرد جهت کاهش ریزش سایر موها میتواند از این درمان ها استفاده کند.

 

 • آیا بعد از عمل کاشت مو به ویزیت مجدد نیاز میباشد؟
 • خیر – مراجعینی که از خارج از کشور و یا شهرستان ها می باشند بلافاصله بعد از کاشت می توانند به محل زندگی خود باز گردند.

 

 • آیا تعداد دقیق موهای کاشته شده قابل شمارش است؟
 • واحد شمارش موها گرافت می باشد – که به صورت حدودی نه دقیق قابل شمارش است.

 

 • تفاوت روش کاشت موی FIT و FUT چیست؟
 • در روش کاشت موی FIT ،برداشت مو به صورت فولیکول های تک تک می باشد و بعد از دوهفته به هیچ عنوان جای برداشت مو قابل تشخیص نیست.
 • اما در روش کاشت موی FUT ،برداشت مو با برش پوستی به صورت یک نوار ۲۰ الی ۳۰ سانتی از پشت سر میباشد و جای بخیه به صورت یک نوار باریک تا آخر عمر باقی خواهد ماند.

 

 • آیا برداشت مو از بدن (BHT) میسر میباشد؟
 • بله – برای افرادی که بانک موی سر به اندازه کافی نیست میتوان از موهای سینه و کتف به صورت تک تک جهت انتقال به سر استفاده کرد.

 

عوارض و خطرات:

عفونت پس از جراحی کاشت مو به ندرت بوجود می آید. در موارد اندکی که عفونت بوجود می آید، اغلب به دلیل این است که بیمار از دستورالعمل های پس از عمل به خوبی پیروی نکرده است. حتی زمانی که عفونت بوجود بیاید، به آسانی با داروهای آنتی بیوتیکی که توسط پزشک تجویز می شود، قابل درمان است.

 

اقدامات قبل از کاشت مو :

قبل از آنکه براي انجام عمل کاشت مو اقدام کنيد، لازم است به توصیه های قبل از کاشت مو دقت کنید و آمادگي‌هاي قبلي لازم براي اين عمل را داشته باشيد.

 • صبح روز عمل، حمام کنید و موی سر را کاملاً با شامپوی روزانه خود بشویید. از اسپری، ژل مو یا مواد حالت‌دهنده مو استفاده نکنید. اگر از کلاه‌گیس استفاده می‌کنید، قبل از شستن سر با شامپو، آن را بردارید و تا زمان انجام عمل هم روی سر نگذارید.
 • لباس‌های گشاد و راحتی بپوشید که هنگام پوشیدن آن‌ها لازم نباشد بر روی سر کشیده شود؛ زیرا این کار باعث جابه‌جا شدن پانسمان روی سر و آسیب‌دیدگی گرافت‌های مو بلافاصله بعد از عمل می‌شود.
 • لطفاً در روز انجام عمل از مصرف هرگونه عطر یا ادکلن خودداری کنید.
 • صبح روز عمل، صبحانه خود را میل کنید. اگر قرار است عمل شما بعدازظهر انجام شود، قبل از مراجعه به مطب یک ناهار سبک میل کنید.
 • در روز انجام عمل، از مصرف قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنید. این مواد می‌تواند باعث افزایش خونریزی و حساسیت شما نسبت به داروهایی شود که در هنگام عمل مصرف می‌کنید.
 • در هنگام انجام عمل، داروهایی به شما داده می‌شود که ممکن است باعث خواب‌آلودگی شما شود و نتوانید خودتان بعد از عمل رانندگی کنید؛ بنابراین یک نفر را همراه خود داشته باشید که بتواند تا مقصد مورد نظرتان رانندگی کند.
 • لطفاً در روز عمل از همراه آوردن وسایل قیمتی از جمله لپ‌تاپ به مطب خودداری کنید.
 • هنگام ترک مطب و رفتن به منزل، یک بانداژ پانسمان روی سر شما وجود دارد که با یک دستمال پوشانده می‌شود تا قابل دیدن نباشد. این بانداژ باید قبل از دوش گرفتن در صبح روز بعد از عمل برداشته شود. بعد از اولین حمام، دیگر نیازی به بانداژ نخواهد بود.

 

قبل از عمل کاشت مو چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟

 • یک هفته قبل از تاریخ عمل از مصرف آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون(مانند وارفارین، پلاویکس ) و قرص ویتامین E خوداری نمایید. البته داروهای دیگر خود را ادامه دهید.
 • اگر از ماینوکسیدیل استفاده می کنید از یک هفته قبل از کاشت مو استعمال ماینوکسیدیل را متوقف کنید.
 • از مصرف مشروبات الکلی از یک هفته قبل از عمل خودداری کنید. خوردن الکل حتی به میزان کم باعث گشادی مویرگ های پوست سر شده و خونریزی حین عمل را افزایش می دهد. لطفا این موضوع را جدی بگیرید.
 • مصرف سیگار و قلیان را از یک هفته قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل تا حد ممکن کاهش دهید. نیکوتین اجازه نمی دهد خون یا اکسیژن مورد نیاز به فولیکول های موی کاشته شده برسد.
 • اگر موهای سفید یا جو گندمی دارید، یک روز قبل از عمل با رنگ موی مشکی یا قهوه ای سوخته رنگ کنید.
 • شب پیش از عمل دوش گرفته، مو هایتان را با شامپو بشویید.
 • کوتاه بودن موها کیفیت عمل را بالا برده و حتی شستشوی موها را در روزهای بعد از عمل آسان تر می کند.
 • برای شما پرونده پزشکی تشکیل خواهد شد، چنانچه داروی خاصی مصرف می کنید(مثل داروی فشار خون) و یا بیماری مهمی دارید( مثل بیماری قلبی، دیابت و… ) حتما در پرونده خود ذکر نمایید.
 • توصیه های روز کاشت:
 • روز عمل صبحانه کامل میل کنید. البته از نوشیدن زیاد مایعات به ویژه چایی و قهوه بلافاصله قبل از کاشت مو خودداری کنید.
 • پیراهن دگمه دار بپوشید که بعد از کاشت مو بتوانید به آسانی به تن کنید، ترجیحا لباس یقه گرد مثل تی شرت نپوشید.
 • معمولا در پایان عمل چند ساعته کاشت مو خسته و کلافه هستید و بدلیل گیجی ناشی از خوردن قرص دیازپام شاید نتوانید با دقت رانندگی کنید. بنابراین جهت احتیاط توصیه می شود اتومبیل به همراه نیاورید و برای بازگشت به منزل یک نفر همراه داشته باشید و یا از آژانس استفاه کنید.

 

مراقبت و نگهداری

بیماران باید از دستورالعمل های مراقبت بعد از کاشت مو هم پیروی کنند تا بهبودی بهینه و رشد موها بعد از کاشت مو تضمین شود. در ادامه نکاتی در این مورد عرضه می شود:

 • شب پس از عمل و چند شب بعد: در حین خواب سر خود را بالاتر قرار دهید.
 • صبح روز پس از عمل: جدا کردن پیشانی بند، دوش گرفتن و سه بار شامپو زدن پوست سر (نحوه شامپو زدن به شما آموزش داده می شود).
 • از روز دوم تا ششمین روز بعد از کاشت مو: روزی دو بار دوش بگیرید.
 • یک هفته پس از عمل: به آرامی پوست سر خود را شامپو کنید.
 • 10 روز بعد: گرافت ها دائمی هستند، بنابراین می توانید مراقبت از سر و شامپو کردن را مانند قبل از عمل انجام دهید.
 • تا دو هفته پس از عمل: از استعمال دخانیات جلوگیری کنید.
 • هنگامی که در معرض نور شدید خورشید هستید: کلاه به سر بگذارید و پس از دو هفته کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بیشتر را مورد استفاده قرار دهید.
 • سه هفته پس از عمل: می توانید موی خود را کوتاه کنید.
 • چهار هفته پس از عمل: می توانید موی خود را رنگ کنید.
 • برای چندین هفته پس از کاشت مو: از انجام ورزش های قدرتی خودداری کنید.

 

هزینه و قیمت :

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش انجام شده و هزینه کاشت مو می توانید یک جلسه مشاوره اولیه رایگان با پزشک متخصص داشته باشید.

 

کلینیک رویال کاج برترین کلینیک زیبایی واقع در شمال غرب تهران و با تکیه به تجربه پزشک متخصص پوست، مو ، زیبایی و لیزر با استفاده از برترین دستگاه های 2016 همراه با تاییدیه وزارت بهداشت و درمان ایران و نیز استانداردهای FDA آمریکا در فضایی لوکس و دلنشین آماده ارائه استثنایی ترین خدمات زیبایی به مراجعین محترم می باشد.
کلینیک زیبایی رویال کاج به جهت انجام خدمات حرفه ای با شرایط مناسب به مراجعین اقدام به ارائه پکیج های متنوع جوانسازی و لیزر موهای زائد نموده تا سلیقه و خواست تمامی مراجعین محترم برآورده گردد.

 

 دکتر مجتبی قمری : صادق در مشاوره، حرفه ای در عمل

تماس با ما

تلفن جهت مشاوره و هماهنگی :

26765903 - 02126765910

و یا ارسال عدد 2 به شماره 09195930950

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 • ایران - تهران - سعادت آباد - برج کاج - طبقه دوم - واحد B - کلینیک رویال کاج
 • 02126765903
 • 02126765910
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.

آخرین کارها

بالا