لیزر co2 فرکشنال

23 بهمن 1394
نویسنده :  

جهت تحریک کلوژن سازی

درمان اسکار آکنه

رفع چین و چروک های پوست

درمان استریا های حاملگی و عوارض چاقی درمان منافذ باز پوست

 لیزر فرکشنال co2 با فركسل چيست و مزيت آن بر ليزر  غير فركشنال كدام ها ميباشد ؟

در سال 2004 لیزرهاي فرکشنال معرفی شد. مزیت این لیزر اینست که علیرغم اثربخشی عمقی در بروزعوارض احتمالي ایمن تر و در مورد بهبودی سریعتر می باشد.

در این روش در واقع صد ها منطقه میکروسکوپیک کنترل شده از تخریب پوستی با اثرات درماني تحویل داده میشود که این نقاط در واقع ستون ها یا استوانه های تخریب حرارتی اپیدرم و درم هستند.

این نقاط یا استوانه ها توسط پوست سالم بین این نقاط احاطه شده اند که به عنوان ذخایری برای ترمیم این زخم ها هستند كه با ترمیم سریع و حداقل آزار عمل می کنند. و معمولا اجزا لازم نواحی تخریب شده از جمله اپیدرم ، درم ، ملانین و الاستین در عرض حدود 7 روز بهبود می یابد.

 

اثر co2 فركشنال بر جوانسازي :

در مدل فرکشنال غیرتخریبی co2 تحريك کلاژن سازی بر اثر حرارت ایجاد شده توسط ليزر القا می گردد كه شواهد بافت شناسي اين موضوع را اثبات كرده است. بدلیل خاصیت ذاتی این نوع لیزر است که می توان انرژی هایی با توان بالاتر را در ستون های باریک ايجاد كرد در حالی که اگر این انرژی بصورت غیرفرکشنال به سطح پوست تابیده شود قطعا باعث تخریب شدید و ترمیم تاخیری و اسکار بافتی می گردد.

 

كدام دستگاه و تكنولوژي را انتخاب كنيم و ايا دستگاهها با هم متفاوتند ؟

در خصوص دستگاه های مختلف موجود در بازار استفاده کنندگان باید به فاکتور های مختلفی از جمله قدرت، سرعت و قابل اعتماد بودن تکنولوژی توجه جدی نمایند.

 

ساير موارد مصرف ليزر co2 فركشنال :

موارد مصرف جدیدی برای تکنولوژی فرکشنال co2 بوجود آمده است که می توان به درمان و آسیب های پوستی مزمن ناشی از نور ، درمان شلی پوست، درمان چروک های پوستی و درمان انواع مختلف اسکار از جمله اسكار اكنه ،اسکار های با كاهش رنگدانه و اسکار های ناشی از جراحی و ضربات نام برد.

یکی از اولین استفاده های فرکشنال در درمانن ملاسما صورت يا همان لك بارداري بوده است که البته پس از این درمان پیگیری بیماران ضروریست.

همچنين استفاده از لیزر فرکشنال  در بهبود چروک های دور چشم بهبودی مشهود در 55 % بیماران پس از 1 تا 4 جلسه درمانی نشان داده است.

از نظر انتخاب تنظيمات تخصصي درماني ،بطور کلی افزایش تراکم ناحیه درمانی نتایج بهتری در افزایش قوام بافت و بهبودي اختلالات رنگدانه ای پوست دارد درحالیکه افزایش انرژی باعث بهبودی در چین و چروک های پوستی و اسکار ها می شود.

در خصوص درمان اسکار های آکنه تکرار جلسات بین 3 تا 5 جلسه بهبودی را افزایش می دهد.

یکی از دستاورد های سیستم فرکشنال  توانایی آن در درمان ایمن همه انواع پوست از جمله افراد با پوست خیلی تیره می باشد.

 

چه ملاحظاتي قبل از عمل لیزر لازم است :

اخذ شرح حال در مورد دارو های مصرفی، سابقه آلرژی،  دانستن سابقه عمل های زیبایی ضروري است .سابقه بیماری هاي بافت همبند، دیابت ، مصرف سیگار و الکل و مصرف رواكوتان در شش ماه اخير و يا  سابقه ايجاد كلوئيد روي زخمهاي قبلي بيمار در ایجاد اسکار سهم مهمي داشته باشد.

 

چه ميزان بهبودي را ميتوان از اين درمان توقع داشت ؟

توقع منطقی جراح و بیمار در بهبود بسیار مهم می باشد. اگرچه یکبار فرکشنال co2 می تواند بهبود چشمگیر در درمان چروک ها و يا اسکار آکنه داشته باشد ولی 3 تا 6 بار درمان با سیستم غیر تخريبي با مدت زمان کم استراحت بین جلسات ممکن است احتیاج باشد.

عوارض احتمالی درمان با لیزر شامل اسکار، تاول، عفونت، افزایش یا کاهش رنگدانه ها و ایجاد میلیا و آکنه می باشند.

 

روش هاي بي حسي قبل از ليزر :

روش های بی حسی برای هر دو نوع سیستم فرکشنال تخریبی و غیرتخریبی می تواند از روش های بی حسی های موضعی و یا روش های خنک سازی مثل هوای سرد پرفشار یا روش های خنک سازی تماسي تحمل بيمار را افزایش دهند.

برای روش های تهاجمی تر تزریق بی حسی و گاها ضد اضطراب ها اغلب مورد استفاده هستند.

 

ملاحظات و مراقبت هاي بعد از عمل ليزر چيست :

بدنبال لیزر فرکشنال تهاجمی و تخريبي خونریزی های نقطه ای و ترشحات خونابه اي طبیعی هستند که بعد از 24 تا 48 ساعت به دلمه  تبدیل می شوند. به بیماران توجیح می گردد دلمه ها را هر 2 ساعت یکبار با سرکه رقیق شده و آب خیس کنند و بدنبال آن با یک مرطوب کننده قوی مثل وازلین محل را بپوشانند.

در خصوص تورم و قرمزی استفاده از یک کورتن موضعی بلافاصله بعد از عمل عوارض را کاهش می دهد.

اکثر بیماران می توانند فعالیت های روزانه خود مانند به سرکار را انجام دهند و می توانند حدود یک هفته بعد از فرکشنال تخریبی آرایش کنند.

عوارض قدیمی مثل قرمزی پایدار یا کاهش رنگ دانه تاخيري که با روش های قدیمی دیده می شد امروزه با لیزر های فرکشنال دیده نمی شود.

مهمترین عارضه احتمالی همچنان عفونت می باشد که می تواند در مواردي منجر به اسکار  گردد.

استفاده از تکنیک هاي صحيح  در هنگام انجام لیزر توسط جراح در کاهش عوارض بسیار مهم می باشد.

 

در پوست هاي تيره چه كنيم كه بتوان از ليزر فركشنال co2 استفاده كرد و اصولا براي كنترل لك بعد از ليزر فركشنال co2 چه كنيم ؟

در پوست های تیره كه از ليزر فركشنال غير تخريبي استفاده ميشود جهت جلوگیری از ایجاد لکه های پررنگ پس از لیزر شروع روشن کننده ها بلافاصله پس از لیزر توصيه ميگردد و همین درمان پس از قطع شدن ترشحات خونابه ای در لیزر های تخریبی توصیه میگردد.

در بیمارانی که سابقه قبلي ملاسما یا سایر بیماری های افزایش رنگدانه ای دارند می توان این درمان را قبل از عمل لیزر نيز شروع کرد.

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - تهران - سعادت آباد - برج کاج - طبقه دوم - واحد B - کلینیک رویال کاج
  • 02126765903
  • 02126765910
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.

آخرین کارها

بالا