تزریق ژل

23 بهمن 1394
نویسنده :  

جهت جوانسازی و زیبا کردن نواحی لب، گونه، دست ها (جوانسازی دست) و کل صورت

 

كلمه فيلر به چه معناست و كاربرد ان در زيبايي چيست ؟

 

فیلرها (پرکننده ها) برای صاف کردن یا از بین بردن چروک های سطحی و چین های عمقی صورت بکار می روند و ميتوانند از مواد صناعي يا طبيعي تا بافت هاي خود بدن انسان مثل بافت چربي خود فرد انتخاب شوند.

موارد دیگر مصرف عبارتند از : کاهش اسکار های فرورفته ، اسکار های جراحی و اسکار های آکنه.

بزرگ کردن لب ها ، جبران کمبود چربی زیر جلدي در زمینه بیماری ها و یا کاهش بافت چربی در زمینه افزایش سن.

مواد مورد استفاده جهت پرکردن با فيلينگ ، شامل چربی خود فرد، مشتقات هیالورونیک اسيد و کلاژن های طبیعی و مصنوعی هستند.

انتخاب ماده مورد استفاده بستگی به عمق، اندازه و محل تزریق متفاوت می باشد.

براي درمان پيري پوست خصوصا پيري صورت چه چاره اي وجود دارد ؟

در کل مداخلات قابل انجام برای صورت هایی که با افزایش سن دچار افت زیبایی می شوند عبارتند از :

  1. Resurfacing

شامل پیلینگ شیمیایی، درم ابروژن و لیزرهای تخریبی و یا غیرتخریبی (فرکشنال)

  1. Redraping

شامل انواع کشش ها و لیفتینگ ها

  1. Relaxing

شامل از بین بردن عملکرد شیمیایی عصب با مواد فلج کننده از جمله بوتاکس

  1. Recontouring

شامل حجم دهی و تغییر حجم در نواحی که از نظر زیبایی مشکل دارند

 

اخیرا بزرگ و برجسته کردن بافت نرم بین مردم بسیار طرفدار پیدا کرده است و در بین متقاضیانی که خواهان پرکننده های پوستی موثر و بی خطر هستند جایگاه خوبی پیدا کرده است و موادی که در این روش بکار می روند هر روز بیشتر می شوند.

 

براي چه كساني بايد تزريق ژل يا چربي انجام شود ؟

بسیاری از مراجعین اطلاع کافی از طبیعت نقص موجود در صورتشان را ندارند و باید در مورد آناتومی زیر چروک ها مطلع گردند، تا تفاوت بین چروک های متحرك و چروک های ثابت را بدانند و تخریب در اثر آفتاب و جاذبه زمین  هم برای آنها توضیح داده شود. هرچند فاکتور های ایجاد شده برای همه ممکن است یکسان باشد ولی هر فرد باید به تنهایی بررسی شود. هر مراجعه کننده باید در مورد مواد جدیدتری که در دسترس هستند آگاه شود، هر کدام از این مواد خصوصیت متفاوت و علت مصرف جداگانه ای دارند.

به همان اندازه که نوع نقص مهم است، اندازه و عمق و محل نقص هم اهمیت دارد و به همین اندازه استحکام و ظاهر بافت جانشین شونده هم اهمیت دارد.

مراجعه کننده باید در مورد علت انتخاب، تکنیک های تزریق، مزایا و معایب و ریسک های هر روش هزینه و وقت اطلاعات کافی داشته باشد.

فاكتورهاي تعيين كننده در موفقيت درمان با تزريق ژل و چربي چيست ؟

موفقیت درمان مثل هر درمان دیگری به اهداف واقع بینانه و انتظارات هماهنگ بیمار و پزشک بستگی دارد.

بیماری که تحت عمل ترمیم چروک ها با بزرگ سازی و برجسته کردن بافت نرم قرار می گیرد باید بداند که جایگزین کردن بافت از دست رفته با یک نوع ماده بیشتر مواقع کافی نیست و ممکنست چندین نوع ماده لازم باشد. چروک های مختلف در زمان های مختلف بوجود آمده اند و مشکل و اندازه همه آنها یکسان نیست و هیچ نوع ماده پرکننده واحد برای همه انواع نقص ها مناسب نیست. انتخاب ماده موثر برای پوست و زیر پوست از انواع موقتی، نیمه دائمی و دائمی به آگاهی تخصصی درمورد مواد در دسترس و خصوصیات آنها نیاز دارد.

 

تاريخچه تزريق فيلرها :

از نظر تاريخي از سال 1893 متخصصین از چربی خود فرد در ناحيه بازو برای پرکردن نقص های صورت استفاده کرده اند. بعد از 20 سال FDA (سازمان غذا و داروی امریکا) شروع به تایید تعداد زیادی ماده برای بزرگ سازی بافت نرم نمود. خانواده های کلاژن های گاوی (Zyderm) بعنوان اولین ماده حیوانی، خانواده Cosmoderm با منشا فیبروبلاست های انسانی و به فاصله کمی خانواده بزرگ مواد هیالوژن استفاده شدند.

پس از آن بیشترین استفاده از ترکیبات هیالوژیک اسید توسط متخصصین بود و پس از آن نیز موادی با ماندگاری طولانی تر به بازار آمد شامل هیدروکسی آپاتیت (Radiesse) و پلی لاکتیک اسید (ُSculptra) .

 

ماندگاري ژل ها چه مدت است ؟

از نظر ماندگاری فیبرها به نوع موقت (کمتر از 6 ماه) طولانی تر (بین 6 ماه تا 2 سال) و نیمه دائمی (بین 2 تا 5 سال) و دائمی (بیش از 5 سال) دسته بندی می شوند.

 

براي تزريق ژل و چربي چه آمادگي هايي لازم است ؟

برای جلوگیری از کبودی بیمار باید از 10 روز قبل مهارکننده های پلاکتی مصرف نکند.

برای بهتر مشخص شدن عمق و زاویه تزریق بیمار باید  حين تزريق در یک وضعیت وابسته به جاذبه و یا حالت نشسته قرار بگیرد و در نور کافی بررسی گردد. ضمنا باید آرایش های پوستی پاک شوند.

برای کاهش درد بخصوص در اطراف دهان و صورت می توان برای بی حسی موضعی از یخ 15 دقیقه قبل از عمل استفاده کرد. در بعضی موارد نیاز به بلوک عصبی با تزریق بی حسی منطقه ای است.

پزشک متخصص می تواند فیلر ها را با لیدوکائین برای کاهش درد ترکیب نماید هر چند اخیرا فيلر ها با لیدوکائین بصورت آماده ترکیب شده اند.

 

روش هاي مختلف تزريق فيلرها :

روش های مختلف تزریق با توجه به تبحر پزشک و هدف مورد نظر انتخاب می شود.

در روش Serial Puncture مقدار های کمی از ماده بصورت مداوم و پشت سر هم در چروک تزریق می گردد تا این نقاط همپوشانی نمایند و با ماساژ پخش می شوند.

در روش Linear Threading تمام طول سوزن زیر جلد وارد می شود و در حالیکه سوزن بیرون کشیده می شود فیبر تزریق می گردد.

در روش fanning بدون خارج کردن سوزن تزریق در مسیر های متعدد بصورت بادبزنی انجام می شود که این روش بخصوص برای پرکردن چین نازولبیان (خط خنده) استفاده می شود.

روش های دیگری از جمله Cross hatching و یا الگوی توری (شبکه ای) برای پر کردن فضاهای بزرگ و چین های دهانی مناسب هستند و در روش هایی که نیاز به برجسته کردن گونه هاست می توان از تکنیک depot injection استفاده نمود که یک متخصص پوست و زیبایی تمام این روش ها را در دوران رزیدنتی و تخصصی خود به خوبی فرا گرفته است.

 

 

انواع فيلرها :

١-كلاژن هاي انساني صناعي

بعلت خطر افزایش حساسیت در تزریق کلاژن های گاوی كلاژن هاي انساني تولید شد. خانواده Cosmoderm کلاژن انسانی صناعي هستند که بطور وسیع و بی خطر برای سوختگی ها و زخم ها نیز استفاده می شوند. این محصولات از کشت یک فیبروبلاست انسانی بدست می آید و شبیه سایر مشتقات انسانی نیستند و از بافت طبیعی بدست نمی آیند و سپس تحت بررسی های باکتریال و ویروسی قرار می گیرند تا بیماری های قابل انتقال را کنترل کنند. این محصولات از محصولات کلاژن گاوی (Zyderm) گرانتر هستند ولی روان تر هستند و تزریق راحت تری دارند.

 

٢- ژل های هیالورونیک اسید (HA) :

مشتقات هیالورونیک اسید کاربردهای زیادی بعنوان پرکنندگی بافت نرم دارند و در مقایسه با سایر محصولات بی عیب تر هستند. هیالورونیک اسید بخاطر ظاهر شفاف و شیشه ای که دارد به این نام خوانده می شود ( هیالو معادل یونانی شیشه). هیالورونیک اسید یک ماده موجود در زمینه درم و فضاهای خارج سلولی بین کلاژن بافتی می باشد و نقش پرکنندگی فضاها و تثبیت مولکول ها را دارد. هیالورونیک اسید یک جز موجود در همه جای بافت همبند است .مولکول هیالورونیک اسید ساختمان شیمیایی ساده ای دارد، وزن مولکولی بالا و زنجیره پلی ساکاریدی دارد.

 

نقش هيالورونيك اسيد بعد از تزريق چيست ؟

در پوست هیالورونیک اسید یک عملکرد دوگانه از بین بردن چروک های صورت را دارد. HA وارد بافت درم شده و با جذب آب بزرگ سازی و پر شدن بافتی ایجاد می نماید.

 

چرا ژل هيالورونيك اسيد براي تزريق انتخاب برتر است ؟

خصوصیات ارجح این ماده، به کم بودن حساسیت و مهاجرت در بافت و غیرمحلول بودن آن باعث شده به عنوان یک فیلر خوب برای پرکردن بافت نرم انتخاب شود. HA پس از اتمام دوره اثربخشی دریافت به دی اکسید کربن و آب تجزيه شده و از راه کبد دفع می گردد.

 

انواع معتبر ژل هيالورونيك اسيد كدامند ؟

دو گروه از HA وجود دارد يكي گروهي که به هیلافرم (Hylaform) مشهور هستند و از حیوان گرفته می شوند. (rooster combs) گروه دوم فرم صناعي است که عبارتند از  ، Restylane ،Belotero، Juvederm که از تخمیر باکتری ها تهیه می شوند.

ویژگی های این دو گروه عبارتند از : شفاف هستند، ذره ندارند، بی رنگ هستند و بصورت ژل غلیظی هستند.

همگی بصورت مشابه بسته بندی می شوند که با سرنگ های  سايز 30G و طول نيم اینچ هستند و نیاز به تست پوستی ندارند و می توان آنها را در دمای اتاق نگه داشت. بایستی در قسمت میانی یا عمیق درم تزریق شوند تا اصلاح لازم رخ دهد. این محصولات نسبت به خیلی از ترکیبات دیگر غلیظ تر هستند خصوصا نسبت به محصولات کلاژنی.

 

ژل هاي هيالورونيك اسيد پس از تزريق چه مدت ماندگاري دارند ؟

اثرات پرکنندگی آنها 6 – 9 ماه باقی می مانند.

 

از ژل هاي هيالورونيك اسيد در كدام نقاط استفاده ميشود ؟

مشتقات هیالورونیک اسید برای اصلاح چین های متوسط تا شدید صورت تایید شده اند مثل چین نازولبيال(خط خنده ) ولی بصورت روتین برای موارد دیگر مثل بزرگ سازی لب ها هم استفاده می شوند.

 

نقش ژل هيالورونيك اسيد در جوانسازي چيست ؟

در ناحیه شیار زیرچشم و اطراف گوش به منظور جوانسازی  استفاده می شود. به علاوه در اندام ها استفاده از هیالورونیک اسید به جای چربی خود فرد (اتولوگ) در پشت دست ها با ایجاد حجم اطراف تاندون ها و عروق باعث جوانسازی دست می گردد.

 

ايا تزريق ژل هيالورونيك اسيد خطر يا عارضه اي دارد ؟ 

تقریبا غیر ممکن است که هيالورونيك اسيد خالص و تایید شده که توسط متخصصین انتخاب می گردد واکنش حساسیتی داشته باشد. چنین واکنش هایی مربوط به مواد ناخالص، نامرغوب و تایید نشده است.

دیگر عوارض احتمالی عبارتند از کبودی محل تزریق، ضایعات آکنه ای شکل ، فعال شدن تبخال قبلی، درد محل تزریق و قرمزی و تورم که دائمی نمی باشند.

 

اگر پس از تزريق در محل متوجه برجستگي بيش از حد شويم ايا چاره اي وجود دارد ؟

 در مواردی که تزریق باعث برجستگی بیش از حد میگردد در قدم اول توسط ماساژهای مناسب که توسط متخصص داده می شود می توان در رفع آن اقدام کرد ولی چنانچه برآمدگی ادامه پیدا کرد با دو روش می توان این عدم تقارن را تصحیح نمود، راحت ترین راه خارج کردن ماده با فشار است و اگر تزریق خیلی عمیق باشد که تخلیه امکان نداشته باشد با تزریق مقدار کمی هیالورونیداز می توان براحتی آن را اصلاح کرد.

 

عوارض احتمالي تزريق كه به علت تكنيك نادرست تزريق ميباشند كدام ها هستند ؟

زمانی که HA خیلی سطحی تزریق گردد می تواند ایجاد نمای دانه هایی به رنگ آبی ، خاکستری می شود که ناشی از Tyndall effect نور است. خوشبختانه این عارضه هم با تزریق هیالورونیداز به داخل ضایعه بهبود می یابد.

عارضه نادر دیگر نکروز پوستی است که به محض بروز علائم آن متخصص می تواند با تزریق هیالورونیداز از ایجاد نکروز جلوگیری کند.

 

انواع هيالورونيك اسيد غير حيواني :

در حال حاضر سه محصول اصلی HA غیر حیوانی تهیه شده است. در خانواده Restylane سه فرم در دسترس هستند :

Restylan fine line , Restylane, perlane که دو تای آخری توسط

FDA تایید شده است.

Restylan fine line

در درم فوقانی جهت خطوط سطحی، تزریق می شود و حاوی 500000 پارتیکل ژل در هر سی سی است.

Restylane

در درم میانی تزریق می شود و حاوی صد هزار پارتیکل ژل در هر سی سی است و توسط FDA برای چین های عمیق، پر کردن لب، چین نازولبيال و شیار های پیشانی تایید شده است.

Perlane

با 8000 پارتیکل در هر سی سی براي بزرگ کردن درم عمقی و چین های بسیار عمیق صورت مناسب است.

مطالعات ثابت کرده کارایی دوام و ایمنی ژل ها با پارتیکل کوچک مشابه به ژل ها با پارتیکل بزرگ است و بروز واکنش و عوارض جانبی کاملا به ضعف تکنیک تزریق توسط افراد و پزشکان غیرمتبحر بستگی دارد.

 

نویسنده : دکتر مجتبی قمری (متخصص پوست، مو و زیبایی)

نظر شما

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

  • ایران - تهران - سعادت آباد - برج کاج - طبقه دوم - واحد B - کلینیک رویال کاج
  • 02126765903
  • 02126765910
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ارسال پیام برای ما

  ایمیل ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.

آخرین کارها

بالا